משחק בריחה בנושא הרחבת שברים



קהל היעד: כיתות ה
תחום הדעת: מתמטיקה
שם הסטודנטית: שרון לויטן

מטרות השיעור
  • התלמידים יזהו שברים שווים בעזרת אמצעי המחשה.
  • התלמידים ירחיבו שברים בעזרת אמצעי המחשה.
  • התלמידים יסיקו את כללי ההרחבה.
  • התלמידים ימצאו שברים שקולים באמצעות כללי ההרחבה.

סיפור המסגרת (הוצג לתלמידים כסרטון):

"מהנדס שפיתח מוצר טכנולוגי פורץ דרך שמר את כל הקבצים שלו על מחשבו הנייד בלבד, מחשש שיגנבו לו את הרעיון. אך קרה דבר נורא ואיום - הוא שכח את קוד הגישה למחשב! אתם מהנדסי המשנה של המהנדס הראשי, הייתם שותפים בהמצאת המוצר וכעת אתם נרתמים לעזרתו. עליכם למצוא את הסיסמה בת 4 הספרות שתפתח את המחשב, אחרת כל עבודתכם תרד לטמיון..."

(השיעור הינו שיעור תרגול לאחר שיעור ההקניה הראשוני בנושא)


מהלך השיעור:
השיעור מתנהל בקבוצות, כאשר כל קבוצה מקבלת קופסת בריחה זהה.
מטרתם של התלמידים "לפצח" את הקוד הסודי המוביל לפתרון ולניצחון במשחק.

לרשות כל קבוצה קופסת רמזים אשר תסייע להם למצוא את הסיסמה הסודית.
על התלמידים לעבוד בשיתוף פעולה בכדי שעבודתם תהיה יעילה ויוכלו למצוא את הסיסמה במהרה.
כל קופסה תכיל בתוכה 4 מעטפות ובתוכן 4 משימות, שפתרונן יוביל למציאת אחת מהספרות המרכיבות את הסיסמה. כמו כן יהיו בתוך כל קופסה כלי כתיבה ו"דף פיצוח"- עליו ירשמו התלמידים את הספרות הנדרשות בסיום כל משימה. לאחר שיפצחו את הקוד יגיעו לשולחן המורה- עליו יונח אייפד בו יקישו את הקוד ויוכלו לגלות האם הצליחו במשימה.

סיום המשחק:
התלמידים אשר יגיעו לקוד 3972 יצליחו לפתוח את נעילת האייפד וינצחו במשחק.





ברוכים הבאים לחדרי הבריחה

ברוכים הבאים לאוגדן חדרי הבריחה
של המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי

חדרי הבריחה נכתבו על ידי הסטודנטיות במסלול היסודי 
בקורס "חשיבה יצירתית" בשנה"ל תשע"ט
מנחה: ד"ר אורית הוד-שמר


הקובץ נאסף, נערך ועובד
על ידי: נופר נאוגאוקר ושרון לויטן 


לחצו על אחד מחדרי הבריחה המופיעים בצד ימין
לקבלת השראה



אוצר מילים באנגלית - בעלי מקצוע ומקומות


קהל היעד: כיתות ד'
תחום הדעת: אנגלית
שם הסטודנטית: ליאל רבינוביץ'

מטרת השיעור:
●       תרגול קריאה וזיהוי מלים באנגלית בנושא בעלי מקצוע ומקומות

סיפור המסגרת (הוצג לתלמידים ע"י המורה ):

המורה נכנסת לכיתה ומעמידה פני מחפשת מפתח. היא מבקשת מהתלמידים להסתכל סביבם ולבדוק האם הם מוצאים את המפתח לכיתה. משלא מצאו מחלקת המורה לכל קבוצה מעטפה בצבע שונה. הקבוצות פותחות את המעטפות כאשר במעטפה מכתב ובו כתוב באנגלית המשפט הבא: המורה איבדה את המפתח לכיתה. אתם השוטרים כעת ועליכם לעזור לה למצוא את המפתח. שימו לב היא אבדה אותו כשהייתה בבית הספר. 

תחנה ראשונה- בית הספר:
(המרחב הכיתתי חולק ל 4 תחנות)
לפי מה המכתב, שהוא הרמז  הראשון התלמידים ניגשים לתחנה הראשונה שהיא בית הספר (ישנו שלט שכתוב באנגלית בית ספר). שם כל קבוצה לוקחת לעצמה דף (לפי צבע הקבוצה) ועליהם לפענח צופן. כאשר התלמידים מפענחים את הצופן בצורה הנכונה מתגלה הרמז לתחנה הבאה שהיא הפארק.




  

תחנה שנייה - פארק: 
בתחנת הפארק לכל קבוצה מחכה כובע בצבע הקבוצה ומעטפה. בתוך המעטפה ישנו פתק ומילים מבולגנות באנגלית. בפתק כתוב הרמז הבא: כאשר המורה הייתה בפארק היא ראתה ליצן. עליכם למיין את המילים רק של בעלי המקצוע לכובע הליצן. מאחורי המילים ישנה תמונה חתוכה. אם  המילים ממוינות נכונה, על הקבוצה להרכיב פאזל מהתמונה. כאשר הפאזל הורכב מתגלה התמונה השלמה הבאה:





על התלמידים להסתכל מתחת לשולחנם שם ישנו בלון בצבע הקבוצה ובתוכו הרמז הבא: ללכת לתחנת כיבוי אש.


תחנה שלישית- תחנת כיבוי האש:
בתחנת כיבוי האש לכל קבוצה מחכה מעטפה, בקבוק עם מדבקה בצבע הקבוצה ובתוכו דף שרוף בקצוות (צופן סודי). במעטפה כתוב: חברה של המורה היא כבאית. כדי לכבות שריפה עליכם לשפוך עליה מים. על התלמידים להבין כי עליהם למלא בבקבוק מים ולשפוך מעט על הדף בכדי שיתגלה הצופן הבא: ללכת לקולנוע.


תחנה רביעית- קולנוע:
בתום המשימה השלישית כל קבוצה ניגשת לתחנת הקולנוע שם מחכה לכל קבוצה דף טריוויה עם מדבקה בצבע הקבוצה וטבלת תשובות ריקה. התשובות לשאלות כתובות באותיות שונות כאשר על כל קבוצה להקיף את התשובה הנכונה לשאלה. כאשר התשובות הוקפו, על הקבוצה לכתוב בטבלת התשובות את האות של כל תשובה בכדי שיתקבל המשפט הבא: בתוך תיק המורה.


סיום:
בסיום פתרון דף הטריוויה וקבלת המשפט, הקבוצות ניגשות לתיק המורה שם נמצא המפתח לכיתה.

פיתוח מוצר טכנולוגי - דוד שמש



קהל היעד: כיתות ד-ו
תחום הדעת: מדע וטכנולוגיה
שם הסטודנטית: נופר נאוגאוקר

מטרות השיעור:
       התלמידים יתנסו בתהליך התיכון המאפיין פיתוח מוצר טכנולוגי.
       התלמידים יבנו דגם של דוד שמש.
       התלמידים יעריכו את עבודתם באמצעות מחוון.

סיפור המסגרת (הוצג לתלמידים כסרטון):

מהנדס, שפיתח מוצר טכנולוגי פורץ דרך, שמר את כל הקבצים שלו על מחשבו הנייד בלבד מחשש שיגנבו לו את הרעיון. אך מה מר הדבר - הוא שכח את הקוד!
אתם מהנדסי המשנה של המהנדס הראשי, הייתם שותפים בהמצאת המוצר וכעת אתם נרתמים לעזרתו. עליכם למצוא את הסיסמה בת 4 הספרות שתפתח את המחשב אחרת כל עבודתכם תרד לטמיון.

תהליך הלמידה: חשיפת המוצר הטכנולוגי -> הגדרת הצורך -> איסוף מידע וחקירה -> מבנה המוצר הטכנולוגי -> בניית דגם של המוצר -> הערכה



משימה ראשונה - חשיפת המוצר הטכנולוגי:
מטרת המשימה הראשונה היא חשיפת המוצר הטכנולוגי שאותו המציא "המהנדס הראשי".
כל קבוצה מתבקשת למצוא ברחבי המעבדה 6 חלקי פאזל. באחת המעטפות יש גם מראה.
לאחר שנמצאו את כל חלקי הפאזל, יש להרכיבם ותתקבל כדי לקבל תמונה. זוהי תמונה של דוד שמש.
מתחת לתמונה מופיע שם הספרה הראשונה בכתב סתרים - כתב מראה. הספרה הראשונה 1 - (אחת).



משימה שנייה - הגדרת הצורך:
1.      התפקיד של המוצר - הצורך או הבעיה שמציעים לה פתרון
2.      קהל היעד של המוצר
במשימה זו התלמידים לומדים על הצורך או על הבעיה שעליה עונה המוצר - דוד השמש.
התלמידים עוברים לעמדת פעילות מספר 2. בעמדה זו התלמידים מתבקשים להשתמש במקורות מידע שונים לשם בירור הצורך שעליו עונה המוצר. על גבי שולחן הפעילות מונחות 5 סלסלות; אחת לכל קבוצה, ובכל אחת מהן ספרים העוסקים באנרגית חום, אנרגיית אור השמש, תחום המים ואפיון ארץ ישראל. בתוך אחד הספרים מודבק ברקוד שהתלמידים יכולים לסרוק ולהגיע אל סרטון המציג את הצורך בדוד מים במדינת ישראל. לאחר הצפייה בסרטון התלמידים מתבקשים להשלים תשבץ שבסופו תתקבל הספרה השנייה - 9 (תשע).





משימה שלישית:
1.      תיאור המוצר (העיצוב, הגודל, הצורה)
2.      תיאור חלקי המוצר
במשימה זו התלמידים מכירים את חלקי המוצר הטכנולוגי ואת תפקידו של כל חלק.
התלמידים עוברים לעמדת פעילות מספר 3. בעמדה זו כל קבוצה מקבלת קופסה המכילה תמונות של חלקים שונים, חלקם אינו שייך לדוד השמש, ושרטוט של דוד שמש ללא חלקיו. התלמידים מתבקשים לבחור את החלקים המתאימים על פי ההגדרות המופיעות על גבי השרטוט ולהדביק את תמונת החלק במקום המתאים.
התלמידים בוחרים מבין כל תמונות החלקים רק את אלו המרכיבים את דוד השמש. לשם כך הם נדרשים לחקור מהם חלקי המוצר - הם יכולים להשתמש בקטעי המידע שמצורפים לקופסה.
לאחר שביצעו את המשימה - הם מקבלים את השרטוט של דוד השמש המפרט את חלקיו; עליהם לערוך השוואה בין שרטוט זה לבין השרטוט שהשלימו. בתחתית השרטוט "המקורי" מופיעה הספרה השלישית – 5.



משימה רביעית - בניית דגם של המוצר הטכנולוגי:
התלמידים עוברים לעמדת פעילות מספר 4. בעמדה זו כל קבוצה לוקחת סלסלת אביזרים ומתבקשת לבנות דגם של המוצר הטכנולוגי, תוך שהיא מתבססת על הידע שנצבר במשימות הקודמות ובייחוד במשימה השלישית.
לאחר שהדגם בנוי, תלמידי הקבוצה מקבלים מחוון להערכת טיבו והעמידה בדרישות.
תשובה נכונה על 3 קריטריונים לפחות מזכה בקבלת הדגם ל"תצוגת המהנדס הראשי". כעת התלמידים יכולים לחשוף את הספרה הרביעית והאחרונה - 5 המוסתרת מאחורי המחוון.



סיום:
היעד של הפעילות הוא המחשב הנייד של המהנדס. הוא מונח על גבי שולחן במרכז המעבדה. לאחר שכל קבוצה מסיימת את כל ארבע המשימות ומרכיבה את הקוד, עליה להגיע אל המחשב הנייד, להקליד את הסיסמה ולפתוח את המחשב.
הסיסמה שמתקבלת בתום הפעילויות אינה אקראית היא יוצרת את שנת ההמצאה של דוד השמש שנת 1955. זוהי גם השנה שבה אלברט איינשטיין נפטר, וזו נקודה חשובה מכיוון שעל גבי המחשב הנייד של המהנדס הראשי מתנוססת תמונתו של איינשטיין ותחתיה כתוב טווח השנים שבהן חי ופעל 1955-1879.
לאחר הזנת הסיסמה הנכונה ופתרון "חדר הבריחה", כל קבוצה מתבקשת (בזמן ההמתנה לשאר הקבוצות) לחקור מהי המשמעות של הקוד. חברי הקבוצה מקבלים דף ובו כתוב: "מה עושים בזמן ההמתנה?" התלמידים מתבקשים לבדוק מה הקשר בין המספר 1955 לדוד השמש, לברר מי המציא את דוד השמש (מיהו המהנדס האמיתי), אילו המצאות נוספות המציא אותו חוקר וכן לאיזה צרכים נוספים ניתן לתעל את אנרגיית השמש.


סיכום והערכה בסוף הפעילות - "תערוכת המהנדס הראשי"
כל הדגמים מונחים על גבי שולחנו של המהנדס הראשי (במקום שבו יוצב המחשב הנייד). כל קבוצה בתורה באה לקדמת הכיתה, מציגה לשאר תלמידי הכיתה את הדגם שלה ומשתפת את הכיתה בתהליך הלמידה שהתרחש במהלך בפעילות עבורם ובחוויות שחוו.

סרטון מסכם:




צורות התיישבות - הקיבוץ



קהל היעד: כיתות ד-ה
תחום הדעת: מולדת, חברה ואזרחות
שם הסטודנטית: שרון לויטן

מטרות השיעור:
       התלמידים יקראו טקסטים מסוגות שונות ויענו על שאלות.
       התלמידים יתנסו במיומנויות השיתוף והעבודה בצוות

סיפור המסגרת:
עם כניסתם של התלמידים לחדר מושמעת הקלטה:
"חזרתם במכונת זמן לשנת 1910. לוח הבקרה התקלקל ונחסם זמנית. יש לכם 60 דקות לבטל את החסימה הזמנית- אחרת הלוח יינעל לצמיתות ותישארו תקועים בעבר. הרמז הראשון שלכם הוא הקלף- חפשו אותו…"

כעת יהיה עליהם לחפש את הקלף, שיש לתלות במקום בולט בחדר.
נוסח הקלף:
התאריך: כ"ה בתשרי תרע"א, 28 באוקטובר 1910.
המקום: אדמות אום ג'וני, דרום ים כינרת.
המשתתפים: 12 חלוצים (10 חברים ו-2 חברות).
המאורע: הקמת קיבוץ דגניה.

בתחתית הקלף יש להוסיף ברקוד סריקה (QR CODE) לקטע 1, ותחתיו הכיתוב "סרקו את הקוד הבא בעזרת מכשיר הטלפון שלרשותכם. קראו בעיון את הקטע שיופיע, הוא יוביל אתכם לפתיחת התיבה"



קטע 1
קיבוץ הוא צורת התיישבות הייחודית לארץ ישראל. זוהי צורת התיישבות שיתופית, שמטרתה חיי שוויון בין החברים החיים בה. בעבר הייתה השותפות בין חברי הקיבוץ מלאה. כולם עבדו למען הקיבוץ (לרוב בחקלאות או בתעשייה), הרווחים רוכזו בקופה משותפת, וחולקו על פי הצורך בין החברים. כל חבר קיבוץ עבד כפי שהוא יכול, וקיבל מהקיבוץ מה שהוא צריך. חיי השיתופיות התבטאו גם בארוחות משותפות בחדר האוכל, במכבסה ובמתפרה משותפות, בלינה בבתי-ילדים ובמגורים בבתים קטנים וצנועים שהיו זהים זה לזה. בראשית דרכם נקראו הקיבוצים "קבוצה". הקבוצה הראשונה, 'דגניה', נוסדה בשנת 1910 על ידי 12 חלוצים מהעלייה השנייה. בהמשך הוקמו קיבוצים נוספים בכל רחבי הארץ. נכון לשנת 2018, קיימים בישראל רס"ה קיבוצים.

  
משימה 1: פתיחת מנעול
במרכז החדר מונחת תיבה עם מנעול קוד ועליה פתק: "מספר הקיבוצים בישראל..."
התשובה מופיעה בקטע המידע שהתלמידים קראו והיא 265 (רס"ה בגימטרייה). כאשר פותחים את התיבה מתגלה מעטפה ובה חלק מפאזל.


משימה 2: הרכבת פאזל
על התלמידים למצוא ברחבי החדר 5 מעטפות נוספות (הזהות למעטפה שבתיבה) ולהרכיב את הפאזל, שחושף את הרמז הבא.


קטע 2 (נחשף כשהפאזל מורכב במלואו)



משימה 3: פיצוץ בלונים
בחדר תלויים חמישה בלונים כמופיע בפאזל, על הבלונים כתובים מספרים שונים. בתוך כל בלון מסתתר פתק. רק אחד מהם הוא הרמז הבא, והשאר הם "פתקי סרק" (פספסתם את הבלון הנכון, נסו שנית, זה לא הבלון הזה ועוד). על המשתתפים לפוצץ את הבלון עם הספרה 5. מספר הפעמים שבהן מופיעה המילה סוציאליזם בקטע (מודגשת).




הרמז שיסתתר בבלון הוא מבוך:



משימה 4: פתרון מבוך
פתרון המבוך מוביל אל מפה התלויה במקום מרכזי בחדר:



כיוון שפתרון המבוך הוא "כיסופים" יש לאתר את הקיבוץ במפה ואת שנת הקמתו.


משימה 5: נטרול החסימה של לוח הבקרה
בתפקיד לוח הבקרה מוצג אייפד נעול בסיסמה. כשהתלמידים פונים אל המפה מוצג בפניהם האייפד. הקוד לביטול החסימה של לוח הבקרה הוא 1951, שנת ההקמה של קיבוץ כיסופים. בפותחם את האייפד מופיע בפניהם מסך המודיע על כך שהתקלה תוקנה ומכונת הזמן חזרה לפעול: